Közelednek az ünnepek, amelyek nem múlhatnak el alkoholfogyasztás nélkül. A magyar ember bort és pálinkát iszik, és mivel sajnos a kultúránk alapvető elemének számíthatjuk az alkoholt, a néphit szerint gyógyítunk is vele. Maradjunk most a pálinkánál.
Sok helyen még ma is tartja magát a régi szokás: evés előtt, éhgyomorra egy kupica pálinka rendben tartja a szervezetet. Ha fáj a fogunk, a torkunk, ha emésztési panaszaink vannak, ha álmatlanságban szenvedünk vagy fertőtlenítésre váró bőrsérülésünk van, már jön is a jó tanács: igyunk egy kis pálinkát, az mindent megold. De valóban? Mi az igazság ez ügyben a tudomány mai állása szerint?
Lássuk sorban mindazokat a várt hatásokat, amelyeket a pálinkának tulajdonítunk mi, magyarok. Kezdjük a fertőtlenítő hatással. Az alkohol ugyanis fertőtlenít, persze, ha több mint 70 fokos. Amennyiben ilyen pálinkával rendelkeznénk, biztos lehetne a hatás – ám a száj nyálkahártyája, a nyelőcső és a gyomor bánná. Szerencsére a magyar pálinka általában 50-55 fokos, így azonban le kell mondanunk a fertőtlenítő hatásról. Ráadásul ha sebfertőtlenítésre használjuk, a szöveteket roncsolja, hiszen elvonja a vizet. Ugyanezek igazak a torokfájás kezelésére is, nem érjük el vele a kívánt gyógyhatást.
Az ünnepek idején pont a legrosszabbkor jön a fogfájás. A maszek fogorvos nem dolgozik, az ügyeletet pedig a legtöbb ember megpróbálja elkerülni, így marad a régi, állítólag jól bevált módszer, a pálinkás öblögetés. Hatásában hasonlóan hatékony, mint a fentebb említett sebfertőtlenítés: roncsol, mert vizet von el, ám a fertőtlenítő hatása elenyésző. A hangulatunkat azonban javíthatja, ha gyakran öblögetünk vele, és a placebohatás sem hagyható figyelmen kívül.
Altatóként sem igazán javasoljuk. Kis mennyiségben élénkítő hatású, tehát így pont az ellenkező hatást érnénk el. Ha nagyobb mennyiségben fogyasztjuk, valóban elálmosít, csakhogy az alkohol rontja az alvás minőségét.
Az egyetlen egészségügyi probléma, amelynek kezelésében bizonyos kutatások szerint lehet hatékony a pálinka, az emésztés bizonyos problémái lehetnek. Ám e kérdés sem egyszerű, mert ugyanarra a problémára más kutatók éppen az ellenkező eredményre jutottak. Svájcban 2010-ben végeztek egy kutatást, amelyben rendkívül zsíros étel után többek között tömény italt, snapszot kellett fogyasztani a résztvevők egyik csoportjának. A svájci kutatók arra jutottak, hogy az alkohol lassítja az emésztést. Más kutatások szerint jótékonyan hathat az emésztésre hatása, mégpedig a túlzott gyomorsavtermelés esetén, amennyiben étkezés után, kis mennyiségben fogyasztjuk. A jó magyar szokás szerinti, étkezés előtti pálinkázás azonban egyértelmű, hogy nem serkenti az emésztést és nem javítja az étvágyat, inkább szimplán csak egészségtelen és káros szokás.
Másfajta alkoholos italoknál már bizonyítottak egyes, egészségre előnyös hatásokat, ám ezeket sosem igazolták még tömény szeszesitaloknál. Ez azért lehet, mert a pozitív hatások nem az alkohollal függenek össze, hanem bizonyos növényi alkotóelemekkel, amelyek az alkohol ellenére nyújtják az egészségvédő hatást. A magas alkoholtartalom okozta kár azonban bőven meghaladja a kedvező anyagok hasznát.
Tehát az ünnepek alatt a jó szokásnak megfelelően bátran koccintsunk kedvenc pálinkánkkal (mértékkel), de azt ne vegyük nagyon komolyan, amit egymásnak mondunk közben: „Egészségedre!”.